Rozpoczęcie rozmowy na temat otyłości może być trudne, nawet z doradcym. Te dziesięć pytań może pomóc w zainicjowaniu dialogu i podjęciu pierwszych kroków w kierunku zrozumienia dostępnych opcji leczenia w zakresie kontroli wagi.
Zbyt wiele osób próbuje samodzielnie kontrolować wagę, ale nie musi tak być
Otyłość jest chorobą przewlekłą, a jej leczenie jest procesem ciągłym. Rozpoczęcie rozmowy z doradcym lub pokrewnym pracownikiem służby zdrowia może otworzyć drzwi do zabiegów i terapii, o których być może nigdy nie słyszeliśmy lub nie braliśmy pod uwagę.
Pam Davies jest dyplomowaną pielęgniarką bariatryczną i cierpi na otyłość. Opierając się na swoim osobistym i zawodowym doświadczeniu sugeruje, aby na początek procesu zadać doradcaowi te 10 pytań:Kobieta z kręconymi włosami w czarnej sukience z cętkowanym kardiganem na górze.
1. Chcę schudnąć. Czy możemy umówić się na wizytę w celu opracowania planu leczenia?
Opracowanie odpowiedniego planu wymaga czasu. Konieczna jest wizyta, która obejmuje czas na rozmowę o czasowej ewolucji wagi i życzeniach na przyszłość.
2. Jaki rodzaj leczenia poleciłbyś i dlaczego?
To ważne pytanie, ponieważ nie ma jednego podejścia, które byłoby skuteczne dla wszystkich. Oznacza to, że rodzaje badań, ocen i leczenia będą się różnić w zależności od okoliczności, problemów zdrowotnych i wcześniejszych zabiegów.
3. Czy możesz mi pomóc porozmawiać z profesjonalistą doświadczonym w leczeniu otyłości?
Nie możemy oczekiwać, że nasi doradcy będą mieli doświadczenie we wszystkim. Ale możemy oczekiwać, że będą świadomi tego, czego nie wiedzą i kiedy powinni skierować nas do specjalisty.
4. Jakie inne leczenie powinienem rozważyć i dlaczego?
Specjalista od otyłości zaproponuje wiele różnych terapii, czasami w połączeniu. Celem jest zidentyfikowanie terapii, które lepiej niż inne działają na przyczyny przybierania na wadze, takie jak biologia, psychologia i zachowanie. Niektóre opcje mogą obejmować zdrowe odżywianie, zwiększoną aktywność fizyczną, suplementy przeciw otyłości lub chirurgię bariatryczną. Idealną sytuacją byłaby praca z licencjonowanym dietetykiem i specjalistą ds. zdrowia behawioralnego.
Ilu Twoich pacjentów osiąga wagę docelową i udaje się ją utrzymać?
Postawienie tego pytania rzuca światło na dwa aspekty: skuteczność przyjętego podejścia do leczenia otyłości oraz to, czy doradca monitoruje swoich pacjentów podczas leczenia. Jest to ważne, ponieważ oczekuje się, że doradca zainwestuje w długoterminowe leczenie.
Jakie są Twoim zdaniem realistyczne cele i jak będą wspierane?
doradca powinien pomóc w określeniu ważnych i realistycznych celów. Ale równie ważne jest wsparcie podczas tego procesu. Personel medyczny może składać się z różnych specjalistów. Dietetycy, psycholodzy i fizjoterapeuci mogą być pomocni, w zależności od sytuacji. Lokalne i internetowe grupy wsparcia to także świetny sposób na dzielenie się doświadczeniami i utrzymanie motywacji.